Čo môžeme očakávať od ročníka 2016

Predovšetkým vyššie kyseliny, ktoré však zabezpečia dlhšiu sviežosť  vín. Priebeh počasia sa podpísal pod zdravotný stav mnohých, najmä bielych odrôd hrozien a tak sa veľa technológov uchýlilo k prečíreniu muštov a následne aj vín, čoho následkom budú “tenšie“ vína ako v ročníku 2015. Našťastie sa to týkalo len určitého množstva dopestovanej suroviny a zámeru technológov. Chuť vín bude veľmi rozmanitá, svieža, ovocná, ale môžu sa objaviť aj rôzne nevyzreté tóny.

Naše vinárstvo je zamerané na určité odrody. Vyberáme si tie najkvalitnejšie a preto v našej ponuke nemôže chýbať rizling rýnsky, rulandské šedé, cabernet sauvignon a iné. V tomto článku budú predstavené práve tieto tri vína.

Rizling Rýnsky 2016, neskorý zber

Je to suché víno so zvyškovým cukrom 6 g/l z oblasti Jasová.

Ročník na ňom zanechal stopu v podobe veľmi šťavnatej kyselinky, ale to mu na kráse neuberá, práve naopak. Šťavnatosť a perzistencia sviežosti vyzdvihuje aromatiku lúčnych kvetov a tropického ovocia, ktorá sa prenáša z vône až na chuťové poháriky. Dochuť je stredne dlhá a súčasne pikantná až korenistá. Pre tieto vlastnosti je tento “kráľ vín“ vhodný aj na dlhšie vyzrievanie vo fľašiach.

Pinot gris (Rulandské šedé) 2016, výber z hrozna

Toto víno je tiež suché so zvyškovým cukrom 6,5 g/l a pochádza z Jasovej.

Krásne a najmä vyzreté hrozno je vynikajúci základ na ktorom stavia tento “šeďák“. Aróma je omamujúca, silne ovplyvnená maslovou hruškou a banánom. Celý aromatický profil je transformovaný do chuti, kde sa navyše pridávajú prezreté jablká a chlebovinka, typická pre pinoty. Všetko ako keby podčiarknuté veľmi plnou dochuťou s ovocným až korenistým nádychom.

Cabernet Sauvignon 2016 rosé, neskorý zber

Zvyškový cukor u tohoto rosé je 15 g/l čo ho zaraďuje medzi polosuché vína.

Hrozno pochádza z Jasovej a veľmi zaujímavým spôsobom sa na ňom podpísal ročník 2016.  Bolo zdravé, vyzreté, sladké, ale napriek tomu si ponechalo svoje charakteristiky ako žihlava alebo červená paprika. Obidve sa premietli aj do vône vína, kde vystupuje aj vôňa lesných jahôd a malín. V chuti je to hlavne koncert jahôd a drobného lesného ovocia. V dochuti objavíme jahodový krém, alebo jahodová smotana, ktorá ešte dlho ostáva na podnebí, v ďaka sviežim pikantným kyselinám.